1998 tavaszán, Londonban találkoztam először a baloldalon látható ördöglakattal, Keleti Tamás ajánlotta a figyelmembe. Többszöri próbálkozás után, véletlenül sikerült megoldanom. Ezután még több hét telt el, mire megértettem, hogy miért úgy lehet megoldani; ha tetszik, mi a matematikai magyarázat a megoldásra. A magyarázatból az is kierdült, hogy valójában két lényegesen különböző megoldás létezik, és ezeknek végtelen sok konjugáltja.
"Tricky Dick"-nek a középső-felső változatot hívják, talán a "dick" szó többféle 🐷 jelentése és egyfajta vizuális hasonlóság miatt is... 🙊
A megoldás megértése után többféle nehezítést, csavarást 😈 találtam ki. A drót keret kijáratát is meg lehet csavarni, de magára a drótra is többféle csomót lehet kötni.
Gál Péter javaslatára készült a fa változat. Az alapja ez a fakeret. (A keretet a TCN Sign Stúdiónál vágták ki ilyen szépen lézerrel; a házi, kézi fűrészes próbálkozások eredménye borzalmas lett.) A zsinóron egy gyöngy van rögzítve, hogy ne lehessen a zsinór keret körüli részét túlságosan meglazítani. A keret univerzális: a különböző drót változatok nagy része megvalósítható a zsinór átrendezésével.
Rövidített, felgyorsított videó (45 másodperc):
Hosszú, közös videó az összes változatról (12 perc):
Állítható nehézségű ördöglakat / Puzzle with adjustable difficulty
Doboz a dobozban / Box in a box
Fakanalas ördöglakat / Wooden spoon puzzle
Trükkös és még trükkösebb fickó ördöglakatok / Tricky- and even more Trickier-Dick puzzles
Köss csomót összekötött kézzel! / Tie a knot, with hands tied together!